Nesnažím sa „opraviť“,
sprevádzam ťa.

Somatický dotyk

Rešpektujúca práca v ktorej je telo vnímané ako neoddeliteľná súčasť psychiky a ako úložisko spomienok a zážitkov.
Môže slúžiť na hlbokú relaxáciu a načerpanie energie alebo na prácu s potlačenými emóciami.

Čo to je?

Počas spolupráce prechádzame postupne celé telo (s výnimkou intímnych zón).
Spoločne si všímame reakcie tela a sledujem kam nás smeruje.
Ty si reguluješ intezitu- niekedy telo potrebuje kontakt s hlbšími svalovými štruktúrami, niekedy až s kosťami. Inokedy potrebuje ostať na povrchu a jemne pracovať s fasciou.

Počas práce využívam prvky thai masáže, rebalancingu, kraniosakrálnej terapie a mindfulness.

Ako to prebieha?


Somatický dotyk je vhodný pri zvýšenom strese a napätí, dotykovej deprivácii, chronických bolestiach, neutíchajúcej mysli, dlhodobej únave.

Kedy ho použiť?

Somatický koučing

Koučing je výborný prístup, využívajúci dialóg a vnímanie tela. Nie tak, že ti radím alebo diagnostikujem tvoj stav. Je postavený na myšlienke, že odpovede na pochopenie či riešenie tvojej situácie máš v sebe. A ja ako kouč, prostredníctvom koučingových otázok ti ich pomáham zadefinovať.
Popritom si všímame ako reaguje tvoje telo (dych, napätie, pohyb) a ako ho môžeme využiť pri tvojich rozhodnutiach- to je práve somatická časť koučingu.

Čo to je?

Na začiatok si zvolíme hlavnú tému stretnutia a zámer našej práce. Potom sa naladíme na telo- všímame si fyzické pocity, dych.. Popri tom spoločne nachádzame zdroje, motiváciu, to ako hýbu s telom. Zisťujeme, čo pre teba znamenáju. A následne tvoríme konkrétne kroky, ako sa v tvojej výzve pohnúť ďalej, aby mohla nastať zmena.

Ako to prebieha?

Keď sa cyklíš v tých istých situáciách, keď stojíš na križovatke a nevieš ako ďalej, keď ťa zahlcujú alebo blokujú emócie.

Kedy ho použiť?

Tréning mysle (mindfulness)

Mindfulness je základná ľudská schopnosť byť plne prítomný a nebyť príliš strhávaný alebo zahltený tým, čo sa deje okolo nás.
A ak nás predsa len zahltí nejaká situácia, tak sme schopný sa rýchlejšie zorientovať a upokojiť.
Mindfulness nám taktiež dáva príležitosť byť tu a teraz, bez prílišného blúdeniav myšlienkach nad tým čo bolo, alebo ako by to mohlo byť.
Popri tréningu rozvíjame aj schopnosť byť v súlade so samým sebou (napr. neobviňovať sa), súcit s druhými (pochopenie ako sa ten druhý vlastne má), flexibilita myslenia (vedieť reagovať na situácie novým spôsobom) a iné.

Čo to je?

Tréning mysle prebieha najčastejšie v sede. Môžeš ho robiť aj v ľahu alebo počas chôdze. Na začiatok si zvolíme objekt ktorý budeme pozorovať, napr. dych. A na ňom ukotvíme“ pozornosť. Ak pozornosť skĺzne k inému objektu (k zvuku, premýšľaniu…) a ty si to uvedomíš, vrátiš sa opäť k dychu. A takto po dobu napríklad 10 minút. Následne sa porozprávame, aké to pre teba bolo a pokračujeme ďalej.

Ako to prebieha?

Pri zvýšenom strese, častej emočnej iritácii, nezvládaní emócií, problémoch so spánkom, pre zlepšenie psychickej odolnosti.

Kedy ho použiť?